МОЗ розробило порядок перевірки листків непрацездатності

МОЗ розробило проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Документ вдосконалює процес перевірки паперових та електронних листків непрацездатності уповноваженими особами.

З 1 січня 2023 року діє нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Законом не передбачено існування паперових листків непрацездатності. Паперові листкі непрацездатності не є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Але у зв’язку з введеним на території України воєнним станом, постала необхідність продовжити термін перехідного періоду та використання у виняткових випадках паперових листків непрацездатності. Інакше, з 1 січня 2023 року, хворі пацієнти, лікарі яких з тих чи інших об’єктивних причин не змогли внести дані до електронної системи охорони здоров’я та сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність, не зможуть отримати страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Крім того, процеси видачі паперових і електронних листків непрацездатності значно відрізняються, а саме:

🔸 паперові листки виписує безпосередньо лікар, то в разі необхідності, завірити копію паперового листка непрацездатності може установа, в якій працює лікар, який видав такий листок;

🔸 електронні листки непрацездатності, формуються в електронному реєстрі листків непрацездатності автоматично, на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність, сформованого в електронній системі охорони здоров’я.

У зв’язку з цим заклад охорони здоров’я не може засвідчити копію електронного листка непрацездатності, оскільки він його фізично не видає.

Також потребує врегулювання процес перевірки листків непрацездатності, та документів, що є підставою для їх формування.

Зокрема необхідно закріпити на законодавчому рівні, що перевірки медичних висновків про тимчасову непрацездатність (електронний документ, що є підставою для формування листка непрацездатності) мають право робити тільки уповноважені лікарі з відповідною кваліфікацією та досвідом роботи.

🔍 Проєктом передбачається, що у разі призначення та здійснення страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необгрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, керівник територіального органу уповноваженого органу управління протягом 5 календарних днів з дня встановлення необгрунтованості з медичного висновку про тимчасову непрацездатність, звертається в електронній формі через електронні кабінети на вебпорталі електронних послуг ПФУ, або у формі паперового документа до страхувальника застрахованої особи, щодо якої було здійснено такі страхові виплати, з вимогою про повернення відповідної суми страхової виплати протягом 10 календарних днів з дня надходження такої вимоги.

Страхувальник утримуватиме із зарплати застрахованої особи всю суму страхової виплати, яка була сплачена на підставі листка непрацездатності, що є необгрунтованим за результатами перевірки.

Частина виплат, профінансована ПФУ, повертатиметься страхувальником на рахунок органу, що здійснював таке перерахування, інша частина залишатиметься на рахунку страхувальника.

Распечатать эту статью