ЯК АГРАРІЇ ПЕРЕСТАЛИ БУТИ МЕТАЛУРГАМИ

Початок двохтисячних років ознаменувався утворенням в Донецькій області Дочірнього підприємства «Ілліч-Агро Донбас» в результаті виділення з Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча непрофільних сільськогосподарських активів. Тоді ж працівники новоствореного підприємства прийняли рішення про створення первинної організації ПМГУ для того, щоб не руйнувати багаторічні зв’язки аграріїв і металургів. З тих пір і йшли пліч-о-пліч Донецька обласна організація профспілки металургів і гірників та аграрне підприємство, всіляко розвиваючи можливі форми співпраці.

Первинка ДП «Ілліч-Агро Донбас» завжди була активним учасником навчальних, культурно-масових, спортивних заходів; кваліфікована організаційна, методична, інформаційна допомога за першим запитом виявлялася фахівцями апарату Донецького обкому ПМГУ, профспілковими лідерами, які охоче ділилися досвідом з аграріями-профспілковими працівниками.

За роки існування трансформувалася  структура аграрного підприємства, змінювалося кількість агроцехів, оптимізувалася чисельність працівників. На кінець 2020 року первинна організація ПМГУ ДП «Ілліч-Агро Донбас»  налічувала 877 членів ПМГУ.

Сьогодні підприємство входить до складу «Харвіст Холдингу» і займається вирощуванням сільськогосподарської продукції та скотарством.

Негативна інформація надійшла абсолютно несподівано. У грудні 2020 року на гарячу лінію Донецької обласної організації профспілки металургів і гірників почали надходити дзвінки від працівників ДП «Ілліч-Агро Донбас». У кожному з них — тривога і стурбованість тим, що представники роботодавця під час зустріч з трудящими все частіше піднімають питання про необхідність виходу з профспілки металургів і гірників.

Тоді і почалося «розслідування» реальної ситуації на підприємстві.

Голова Донецької обласної організації профспілки Л.М.Кобзева негайно довела інформацію про те, що сталося, до відома голови Профспілки О.І.Рябка.

Наступним кроком була розмова з заступником генерального директора із соціальних питань ДП «Ілліч-Агро Донбас» В.В. Бєрковим. Він (до речі, будучи головою контрольно-ревізійної комісії первинної організації ДП «Ілліч-Агро Донбас» та членом Ради Донецької обласної організації ПМГУ) вельми туманно спробував аргументувати заяви членів профспілки про вихід з ПМГУ їх бажанням заощадити власний сімейний бюджет. Періодично ж в риторику топ-менеджера впліталися слова про те, що аграрному підприємству важко відповідати високим соціальним стандартам, що пред’являються профспілкою металургів і гірників, а вимога ліквідувати первинну організацію профспілки на підприємстві виходить від керівництва «Харвіст Холдингу». Надалі в телефонній розмові з головою ПМГУ О.І.Рябком директор по персоналу «Харвіст Холдингу» Лідія Клочан цю інформацію не підтвердила.

Член Ради обласної організації ПМГУ та голова контрольно-ревізійної комісії первинної організації ПМГУ ДП «Ілліч-Агро Донбас» В.В.Бєрков проявив бездіяльність щодо збереження організації ПМГУ на підприємстві. 

За словами голови профспілкового комітету В.О.Павленко, протягом двох-трьох днів до профспілкового комітету первинної організації надійшло 870 заяв про вихід з ПМГУ «за власним бажанням». При цьому профспілковий лідер ніяк не коментувала того, що ж відбулося насправді. Дивно, що це питання залишилося за межами інтересу профспілкового комітету, який залишився єдиним  бастіоном первинної організації ПМГУ, об’єднавши 9 членів профспілки, які залишилися та не написали заяви про вихід з нього.

Насправді ж процес фактичного руйнації первинної організації профспілки ДП «Ілліч-Агро Донбас», ініційований і розпочатий роботодавцем, вже розпочався.

Судячи з технологій розвалу первинної організації ПМГУ, її ліквідація була задумана давно. Адже роботодавець з мовчазної згоди профкому не запропонував шлях проведення конференції та ліквідації первинки відповідно до Статуту ПМГУ, а реалізував альтернативний — через підрив первинної організації профспілки, «попрацювавши» з кожним членом ПМГУ. При цьому все відбувалося під покровом таємниці. Такого вчинку роботодавця досить для того, щоб бути включеним до реєстру порушення прав профспілок на міжнародному рівні.

Однак викликає подив низька соціальна активність членів профспілки, які, незважаючи на багаторічне членство в ПМГУ, пішли на поводу у роботодавця, беззастережно погодилися з необхідністю вийти з лав профспілки, дозволивши зовнішнім силам маніпулювати собою, забувши про цілком ефективний колективний договір, розвиток соціального діалогу і успішність первинної організації профспілки, повіривши словам роботодавця про те, що все буде добре в частині збереження соціальної відповідальності підприємства, розвитку діалогу. Такий підхід в повній мірі відповідає процесу подальшої «карманізаціі» профспілок, з яким доведеться зіткнутися нам в майбутньому, особливо в тих організаціях, які не є профільними для ПМГУ. Найчастіше це відбувається без видимих ​​причин, просто для того, щоб показати всім, хто в домі господар. Існуючі кризові прояви в нашому суспільстві і економіці цьому будуть тільки сприяти.

Ситуація, що склалася в первинній організації ПМГУ ДП «Ілліч-Агро Донбас», ще раз свідчить про те, що члени профспілки і профспілкові лідери не готові проявляти соціальну відповідальність і не здатні відстояти свою правоту, не дивлячись на те, що ПМГУ завжди проводить активну навчальну і інформаційну роботу, спрямовану на формування адекватного ставлення до профспілки, позитивного його іміджу, лобіювання інтересів трудящих і членів їх сімей. Ця наша загальна проблема і біль. Сумно усвідомлювати, що в XXI столітті роботодавці ставляться до працівників як до маси, управляти якою можна без урахування її думки, використовуючи сумнівні обіцянки, страх, тиск, вибиваючи з-під ніг фундамент системи стримувань і противаг, елементом якої є профспілка. Ось така уявне рівноправність. Для всіх нас ставлення роботодавця, його спроби розвалити первинну організацію профспілки є серйозним приводом, щоб задуматися про те, чи є відносини  «дружби» і «взаємовигідного співробітництва» справжніми і корисними.

Процес руйнації первинної організації ПМГУ ДП «Ілліч-Агро Донбас» навряд чи вже вдасться зупинити … Донецька обласна організація зайняла чітку і однозначну позицію: ми завжди охоче і активно допомагаємо створювати нові організації профспілки, але брати участь у ліквідації створених раніше не дозволимо собі ніколи.

18 лютого 2021 на засіданні президії Ради Донецької обласної організації ПМГУ прийняте рішення: заслухати на черговому Пленумі Ради ДОО ПМГУ в червні 2021 року голову первинної організації ПМГУ Павленко В.О. та члена Ради Донецької обласної організації ПМГУ Бєркова В.В.  стосовно ситуації, що склалася на підприємстві та за підсумками їх пояснень прийняти відповідні рішення.

Распечатать эту статью