Индексация зарплаты: правила расчета и ответственность за неначисление

За непроведение надлежащей индексации ждет штраф в 10 минзарплат за каждого работника (41 730 грн)

Держпраці в Івано-Франківській області розповідає, що індексація є складовою зарплати (входить до складу фонду додаткової зарплати) та віднесена до державних соціальних гарантій, тому її невиплата вважається порушенням законодавства про оплату праці. Індексацію зобов’язані проводити всі роботодавці незалежно від  форми власності (ст. 19 Закону №2017).

Порядок індексації заробітної плати працівників визначений в Законі України від 03.07.1991 р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», а деталі порядку нарахування індексації визначені постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Індексація заробітної плати проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, який встановлено в розмірі 103%.

Індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розміри якого щороку затверджуються Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України. При цьому слід пам’ятати, що індексація виплачується пропорційно відпрацьованим дням або годинам. Частина заробітної плати, яка перевищує розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає.

Відповідальність роботодавця, за непроведення належної індексації заробітної плати найманих працівників, йому загрожує штраф за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, передбачений абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП – 10 мінімальних зарплат (мінімальна місячна заробітна плата в Україні з 1 січня складає 4173 гривень) за кожного працівника, стосовно якого допущено порушення.

Распечатать эту статью